Jak dostać się do IT

Czas czytania: 15 min.

Na końcu artykułu znajduje się plik do pobrania.

Rozmowa rekrutacyjna nie musi byś jedynie sprawdzeniem umiejętności osoby ubiegającej się o pracę. Wszystko zależy jak zamodelujesz przebieg spotkania. Tak dobrze przeczytałeś jesteś osobą ubiegającą się o pracę, rozpoczyna się rozmowa rekrutacyjna i masz wpływ na jej przebieg. W końcu jest to dialog między dwiema stronami. Spotkanie doszło do skutku, ponieważ obie strony tego chciały. Rekruter poszukuje osoby na dane stanowisko z dokładnie wyspecyfikowanymi umiejętnościami. Nadesłane przez Ciebie CV zainteresowało rekrutera dlatego doszło do spotkania.

Jak może wyglądać spotkanie rekrutacyjne w firmie IT?

W 90% przypadków spotkanie rekrutacyjne ma taką samą konstrukcję. Zwłaszcza jak skupimy się na rekrutacji na stanowisko techniczne do firmy Informatycznej.
Całą machina rekrutująca zaczyna się od potrzeby. Czy to ze strony osoby chcącej zmienić pracę, lub rozpocząć swoją karierę w świecie IT, czy to headhunter znajduje nas na jednym z portali branżowych. Wszystkie formy rozpoczęcia spotykają się w tym samym miejscu, czyli na pierwszym kontakcie a następnie na spotkaniu rekrutującym.

W świecie IT dominują dwie formy rozmowy rekrutacyjnej. Mogą odbywać się przez komunikator, lub po przez spotkanie fizyczne w firmie do której ubiegasz się o pracę. W tym artykule skupie się na rozmowie rekrutacyjnej odbywającej się fizycznie.

Przygotowanie do spotkania

Przed spotkaniem warto się do niego przygotować. I nie mówię tutaj o wiedzy merytorycznej, która jak najbardziej jest ważna ale także powinieneś przygotować odpowiedzi na dwa zestawy pytań.

 1. Dlaczego właściwie chcesz zmienić pracę.
 2. Jaki są Twoje minimalne warunki akceptacji zmiany pracy.
 3. Czy Twoje zarobki są dla Ciebie nieodpowiednie i chciałbyś więcej zarabiać?
  • Czy przestałeś się już rozwijać w aktualnej pracy i potrzebujesz rozwoju?
  • Czy chciałbym szlifować swój język obcy w środowisku zawodowym a w aktualnej pracy nie masz takich możliwości.
  • Czy chciałbym, aby miejsce pracy było bliżej Twojego miejsca zamieszkania ponieważ teraz poświęcasz dużo czasu na dojazdy.
 4. Wypisz swoje kryteria minimalne, które muszą być spełnione, abyś zgodził się na ofertę nowej pracy. Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli nie będziesz miał jasno zdiagnozowanych kryteriów odnośnie nowego pracodawcy to może się zdążyć, że poprzez zmianę pogorszą się one. Uniknij tego. Przykład minimalnych warunków jakie muszą zostać spełnione przez przyszłego pracodawcę:
  • Wynagrodzenie nie mniejsze niż obecne
  • Możliwość częściowej pracy zdalnej.
  • Możliwość pracy w j. obcym

Przy tworzeniu takiej listy warunków powinienem ją dobrze przemyśleć. Przy każdym punkcie uargumentuj dlaczego ten właśnie warunek jest dla Ciebie ważny. Przykład:
ad.1. Moje doświadczenie z roku na rok jest coraz większe i uważam, że wynagrodzenie za nie powinno maleć.
ad.2. Aktualnie długo dojeżdżam do pracy i wiem, że tracę przez to dużo czasu oraz energii. Chcę to zmienić, aby mój czas wykorzystywać bardziej efektywnie
ad.3. Ostatni rok poświęciłem na szlifowanie j. obcego. Chcę zacząć go wykorzystywać w praktyce, aby czas poświęcony na naukę nie był zmarnowany,

Spotkanie – pierwsze minuty

Osoba, która będzie przeprowadzać rekrutację zaprasza Ciebie do sali konferencyjnej, przedstawia siebie oraz osoby z nim uczestniczące. Na tym etapie dobry rekruter powinien zwięźle przedstawić agendę spotkania oraz przedstawić z imienia i nazwiska oraz stanowiska osoby biorące udział w spotkaniu. Na pytanie “Czy napije się Pan/Pani kawy, herbaty?” zawsze odpowiedź, “Nie dziękuje”. Musisz pamiętać, o celu spotkania. Nie jest to rozmowa z kolegą / koleżanką przy kawie, ale moment w którym prezentujesz swoje umiejętności.

Dotychczasowe doświadczenie

Przeważnie pierwsze pytanie dotyczy Twojej dotychczasowego doświadczenia. Zostaniesz poproszony o opisanie swojej dotychczasowej kariery. Pamiętaj, aby podczas rozmowy skupiać się na aspektach związanych ze stanowiskiem na które rekrutujesz. Nikogo nie interesuje co robiłeś na studiach, czy w pierwszej pracy nawet jak była niezmiernie ciekawa. Opowiadaj zwięźle i na temat. Może to co teraz napiszę wyda Ci się oczywiste, ale “Nie kłam”. Zakładam, że nikt nie ma złej woli, ale czasami chcemy tak dobrze wypaść, w czasie opowieści o naszych dokonaniach zawodowych, że zdarzy nam się odpłynąć. Musisz to kontrolować. Nie ma nic gorszego jak podczas twojej opowieści rekruter zatrzyma Twoją wypowiedź ponieważ użyłeś słowa klucz (np: nazwy aplikacji, którą używasz w pracy) i zada Ci szczegółowe, pytanie z tego zakresu. Jak nie będziesz znał odpowiedzi to wiarygodność Twojej wypowiedzi drastycznie spadać.
Przykład: Ostatnio prowadziłem rozmowę rekrutacyjną w której osoba ubiegająca się o pracę mówi, że używała podczas pracy programu Enterprise Architect. Ja w tym momencie zatrzymuje wypowiedź pytaniami doszczegóławiającymi:

 • “Czy spotkałeś się z funkcjonalnością Tracebility w Enterprise Architect?”. Odpowiedź osoby rekrutowanej: “Nie.”
 • “Czy efekty swojej pracy generowałeś na przykład do Worda, albo stworzone diagramy do pliku bitmapowego?”, albo możesz mi powiedzieć jak to się robi w Enterprise Architect? Odpowiedź osoby rekrutowanej: “Nie. / Nie wiem.”
 • Czy w Enterprise można tworzyć coś takiego jak “Glosariusz”? Odpowiedź osoby rekrutowanej: “Nie wiem”

Wtedy nasunęło mi się pytanie czy on naprawdę używał programu Enterprise Architect, czy tylko o nim czytał, ponieważ moje pytanie były z zakresu bardzo podstawowego.

Wracając do tematu. Opowiadanie o swoim dotychczasowym doświadczeniu ma jedną bardzo ważną zaletę. Jest to bowiem moment w którym masz zamodelować dalszą część spotkania, a na pewno jej część. Dzięki częściowym przejęciu inicjatywy możesz uniknąć pytań na które możesz nie znać odpowiedzi oraz zadać sobie pytania, które podnoszą jakość Twojej wiedzy. Jak to zrobić:

 • Wypowiedź obuduj nazwami narzędzi, których używałeś.
 • Używaj terminologii ściśle związanej z stanowiskiem na które rekrutujesz. Uczulam Cię, byś nie używał nazw własnych, czy zwrotów stosowanych jedynie w Twojej obecnej pracy. Nikt ich nie zrozumie.
 • Narysuj coś. Nie ma nic lepszego jak złamanie stereotypu, wzięcie do ręki flamastra i użycie flipchartu jeśli jest w sali. Jeśli nie to zawsze możesz użyć ołówka / długopisu oraz kartki papieru. Dobrze żebyś posiadał własny flamaster, czy kartkę i długopis.
  (>>>>Szkic Balickiego<<<<)
 • W czasie rozmowy możesz wtrącić kotkie pytania do prowadzącego.
  Przykład 1: “Na początku projektu Analityk biznesowy wraz z PM’em spotykają się z klientem i nakreślają zakres projektu wynikiem czego jest dokument BR. Czy u was także powstaje taki klik stronicowy zakres projektu? Jak go nazywacie ponieważ też spotkałem się z URS oraz CONOPS”
  Przykład 2: “W aktualnej pracy Analityk występuje na każdym etapie wytwarzania oprogramowania. Po każdej iteracji Analityk może nie przeprowadza testów z każdej alternatywnej ścieżki, ale sprawdza minimum tą podstawową. Czy u was jest tak samo?”
  Pamiętaj, aby te krótkie pytania były komfortowe, abyś nie wprowadził rekrutera w zakłopotanie.
  Przykład opisu swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego:
  W tym (Nie podawaj nazw projektów jeśli są to nazwy własne) projekcie używałem narzędzie Enterprise Architect. Pracowaliśmy zespołowo, więc projekt osadzony był na bazie danych. W naszym przypadku Oracle. Dokument BR, czyli “brief” otrzymaliśmy od klienta. Przepisaliśmy go do Enterprise, ponieważ chcieliśmy wygenerować macierz obrazującą, że wszystkie wymagania klienta zostały obłożone zaprojektowanymi przez zespół funkcjonalnościami. Funkcjonalności opisywaliśmy za pomocą UseCase z UML a następnie je dekomponowaliśmy za pomocą innych diagramów jak np: diagram przepływów, czy aktywności. Proces biznesowy, który nasza aplikacja miała realizować otrzymaliśmy od klienta w formie blokowej. Zamodelowaliśmy go za pomocą BPMN mapując funkcjonalności na poszczególne czynności w procesie. Zeszliśmy do poziomu klas (projektowanie obiektowe) modelując metody oraz relację z bazą danych. Całość stworzyła nam pięknego SRS’a, który wygenerowaliśmy z Enterprise Architect. SRS to dokumentacja analityczna według standardu IEEE-830.

Przykład bardziej scrum’owy:
“Przy tym projekcie zespół składał się z 9 osób. Product Owner (klient), Scrum Master, 5 Developerów, Tester i Analityk. Sprinty były dwutygodniowe. Każda kończyła się retrospektywą. Każdy dzień zaczynaliśmy StendUp’em, który trwał około 15 min. Dzięki temu każdy wiedział co będzie robił danego dnia. Pracę na każdy sprint pobieraliśmy z Backloga, który stworzył analityk. Stosowaliśmy KANBANA w formie fizycznej, czyli karteczki przypinane do tablicy korkowej. itd.”

Pytania techniczne.

Jeśli Twoja wypowiedź o doświadczeniu zawodowym była obudowana w aspekty techniczne to część techniczna z nieprzewidzianymi dla Ciebie pytaniami może zmniejszyć się do kilku kontrolnych pytań. Jeśli nie to w tym momencie możesz dostać klika pytań, czy zadań do rozwiązania ściśle związanych ze stanowiskiem na które rekrutujesz. Przykłady pytań zwarłem w pliku do pobrania, który znajduje się poda artykułem. Tutaj nie ma miejsca na bajery i lawirację. Odpowiedzi muszą być zwięzłe i na temat. Jak nie znasz odpowiedzi to najlepiej powiedzieć “Nie wiem”. W końcu nie musisz wiedzieć wszystkiego.
Czego nie robić na tym etapie:

 • Nie mów, że możesz się douczyć z tego tematu. W brew pozorom taka wypowiedź nie jest dobrze odbierana.
 • Nie mów, że tego nikt nie używa i nie chcesz tego wiedzieć. To się nazywa ignorancja a nie chcemy pokazywać rekrutrowi naszych złych cech charakteru.

Konwersacja w języku obcym

Po części technicznej jeśli firma pracuje z klientem między narodowym będzie sprawdzenie Twojego poziomu języka obcego. Z reguły są to proste pytania których celem nie jest sprawdzenie Twojej wiedzy merytorycznej a bardziej umiejętności posługiwania się językiem obcym. Np:

 • Could you describe your last projekt?
 • In your opinion which features should have Analitisc.
 • Can you say a few words about one of your hobby?
 • What sort of hobbies do you have?

Przeważnie na tym się kończy sprawdzanie Twoich umiejętności. Przyszedł czas na Twoje pytania do osób rekrutujących.

Pytania rekrutera

Wiele osób myśli, że ta cześć rozmowy jest tylko formalnością, ale dla Ciebie powinna być to bardzo ważna część rozmowy. Jest to Twoja szansa, aby w kilku treściwych pytaniach dowiedzieć się, czy stanowisko, na które rekrutujesz jest dla Ciebie odpowiednie. W pierwszej kolejności zadaj pytania ściśle związane z Twoimi minimalnymi warunkami jakie dla Ciebie muszą zostać spełnione, abyś zgodził się na ewentualną ofertę współpracy. Odnosząc się do naszego przykładu z początku artykułu:

 1. Wynagrodzenie – W tej kwestii i tak na końcu rozmowy zostaniesz zapytany o wynagrodzenie jakie się satysfakcjonuje. Więc omińmy ten punkt.
 2. Czy jest możliwość pracy zdalnej? Jeśli otrzymana odpowiedź będzie zdawkowa np: “TAK” to warto postarać się o doprecyzowanie. Ile razy w miesiącu można pracować zdalnie? Z jakim wyprzedzeniem trzeba zadeklarować przełożonemu chęć pracy zdalnej?
 3. Czy w pracy używamy j.obcego? Tak jak w powyższym punkcie. Jak odpowiedz będzie zdawkowa postarajmy się o doprecyzowanie. Czy każdy projekt jest w j. obcym? Jak nie to ile mniej więcej projektów realizuje zespół w ciągu roku a ile z nich jest w j. obcym.

Wynagrodzenie i okres wypowiedzenia

Na końcu rozmowy zawsze padają dwa sakramentalne pytanie:

 1. Jakie wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje.
 2. Kiedy możesz zacząć pracę.

Odpowiedz konkretnie. Nie lawiruj. Rekruter nie chce słyszeć o widełkach np: wynagrodzenie 7000 – 8000 zł netto. Proste pytania proste odpowiedzi. Pamiętaj, aby nie postawić siebie w sytuacji, patowej. Np: Odczuwasz, że rozmowa przebiega nie najlepiej więc przy odpowiedzi o wynagrodzeniu powiesz trochę ,mniej. Nie rób tak, ponieważ co zrobisz jak się zgodzą. Wtedy będziesz w patowej sytuacji, ponieważ super, że się zgodzili, tylko, że tak naprawdę Ty nie chcesz pracować za pensję, którą powiedziałeś na rozmowie. I co wtedy zrobisz?

Taka sama sytuacja może powstać przy deklaracji okresu wypowiedzenia. Załóżmy, że masz 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Na rozmowie rekrutacyjnej zadeklarujesz 2 miesiące. Obie strony są usatysfakcjonowane i otrzymałeś list intencyjny albo umowę czekającą na Twój podpis. Podpisałeś nową umowę. Umówiłeś się z przełożonym na rozmowę na której oświadczyłeś, że rezygnujesz z pracy. Informujesz, przełożonego, że chcesz skrócić okres wypowiedzenia z 3 do 2 miesięcy. Ku Twojemu zaskoczeniu przełożony odpowiada, że nie ma takiej możliwości. I jest zong. Sam postawiłeś siebie w dość niezręcznej sytuacji. I co wtedy zrobisz?

Czego nie robić na spotkaniu.

 1. Ubiór. Nie zważając na obowiązujące trendy przyjdź ubrany jak na spotkanie biznesowo. W przypadku mężczyzn, że musi być to od razu garnitur, ale jasna koszula i marynarka jak najbardziej. W przypadku kobiet żakiet i spódnica. W tym przypadku spódnica ołówkowa myślę, że może być najlepszym wyborem. Jeśli jest gorąco to nie zdejmuj marynarki, czy żakietu. Wytrzymasz tą godzinę.
 2. Atmosfera na spotkaniu. Nawet jak rekruter jest przemiły to nie spoufalaj się. Trzymaj fason rozmowy i nie odpływaj z tekstami, które mogą rozluźnić atmosferę. Uwierz mi, że rekruterzy nie są spięci i nie potrzebują rozmowy o wykończeniu wnętrza, czy o pięknym widoku za oknem.
 3. Kontroluj swoje wypowiedzi. W każdym z powyższych punktów nie rozwódź się. Że Ty wziąłeś dzień wolny w pracy z okazji spotkania rekrutacyjnego to rekruterzy nie mają czasu z gumy. Na spotkanie rekrutacyjne zakłada się około 1h.
 4. Dobre maniery. Jak asystentka zarządu zaprowadzi Cię do sali konferencyjnej z prośbą być chwilę poczekał nie rozsiadaj się nawet jak miał byś czekać 15 min.

Podsumowanie

 1. Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko sprawdzenie Twoich umiejętności, ale także sprawdzenie firmy do której aplikujesz, czy odpowiada Twoim oczekiwaniom zawodowym.
 2. Przygotuj się przed spotkaniem rekrutacyjnym. Odpowiedz sobie na dwa pytania
  • Dlaczego właściwie chcesz zmienić pracę.
  • Jakie są Twoje minimalne warunki akceptacji zmiany pracy.
 3. Podczas opisywania swojego doświadczenia zawodowego możesz zamodelować część spotkania.
 4. Jeśli Twoja wypowiedź o doświadczeniu zawodowym była obudowana w aspekty techniczne to część techniczna z nieprzewidzianymi dla Ciebie pytaniami może zmniejszyć się do kilku kontrolnych pytań.
 5. Podczas pytań technicznych odpowiadaj ściśle i konkretnie. Nie lawiruj i nie mów np: “Nie wiem, ale mogę się tego nauczyć”.
 6. Podczas pytań do rekrutera w pierwszej kolejności zadaj pytania ściśle związane z Twoimi minimalnymi warunkami jakie dla Ciebie muszą zostać spełnione, abyś zgodził się na ewentualną ofertę współpracy.
 7. Na dwa sakramentalne pytania:
  • Jakie wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje.
  • Kiedy możesz zacząć pracę.
   odpowiedz konkretnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *