Podłączamy się do projektu na bazie Oracle – cz.2

< Wstęp />

W EA w oknie “Manager projektów” znajdują się trzy możliwości otwarcia już istniejącego projektu. W artykule przedstawię Ci jak otworzyć projekt znajdujący się na bazie danych.

< Zaczynamy />

Klikamy przycisk “Connect to Server” w oknie “Manage Projects”

W oknie Właściwości łącza danych > Dostawca wybieramy providera w zależności od bazy danych.

NOTA:

Jak zainstalować providera do bazy Oracle opisałem w artykule “Instalacja providera Oracle Data Access Components

Przechodzimy do zakładki Połączenie

  • Źródło danych – Provider Oracle korzysta z pliku tnsnmes.ora. Wpisujemy nazwę dokładnie w taki sposób jak wpisaliśmy ją w pliku tnsnmes.ora. Gdzie znajduje się plik tnsnmes.ora opisałem w artykule: Instalacja providera Oracle Data Access Components.
  • Nazwa użytkownika / hasło – Oracle korzysta ze schematów. Na jednej bazie może być wiele więc schematów. Login jaki wpiszemy w tym polu to dostęp do schematu (nie login do projektu).

Po wpisaniu danych klikamy przycisk „Testuj połączenie” a oczekiwany efekt to: „Połączenie testowe powiodło się.”

W następnym oknie wpisujemy nazwę pod jaką chcemy widzieć projekt w Enterprise Architect (nazwa dowolna).

Checkbox Lazy Load”. Jeśli nie macie wyraźnej potrzeby to nie odznaczajcie go. Gdy jest zaznaczone to projekt nie pobiera się w całości do waszego RAM’u w kompie tylko te elementy, który chcecie przeglądać, czy edytować. Enterprise Architect uwielbia komunikować się z bazą danych wysyłając multum zapytań. Dzięki Lazy load ograniczamy wystąpienie lag’ów w czasie pracy z projektem. Z praktyki wiem, że pojawią się jak nasz projekt osadzony na bazie zacznie przekraczać 700 – 800 MB.

Po kliknięciu “OK” program może poinformować, że nie otrzymał hasła i prosi o ponowne podanie. Jest to hasło do schematu, które podawaliśmy wcześniej.

Klikamy “OK” i wpisujemy hasło.

< DODATEK 01 />

Jeśli projekt na bazie danych ma włączoną opcje “Security” to, żeby się dostać musisz posiadać login i hasło już do samego projektu. Takie konto ustawia administrator projektu z poziomu Enterprise Architect.

Gotowe

< DODATEK 02 />

Klikamy na nasze nowe połączenie a tutaj otrzymujemy taki komunikat:

Aby ominąć tą małą przeszkodę musimy edytować nasze nowo utworzone połączenie i ręcznie wpisać hasło do schematu na bazie. Klikamy prawym przyciskiem na połączenie projektu:

Nasz connection string wygląda pewnie tak:

Project na Bazie Oracle --- DBType=3;Connect=Provider=OraOLEDB.Oracle.1;Persist Security Info=False;User ID=loginDoSchematu;Data Source=NazwaBazyDanchZTnsnames.ora;LazyLoad=1;

Dopisujemy hasło do connection stringu w tym miejscu:

Project na Bazie Oracle --- DBType=3;Connect=Provider=OraOLEDB.Oracle.1;Persist Security Info=False;User ID=loginDoSchematu; Password=HasłoDoSchematu; Data Source=NazwaBazyDanchZTnsnames.ora;LazyLoad=1;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *